Manual de redactare in stiintele socioumane

39,00 lei 35,10 lei

Categorii: , Cod: 13267Autor: Chelcea SeptimiuData apariție: 07-06-2021 Cuprins Răsfoiește

Descriere

Din 2010, când a apărut prima ediţie a acestui manual, și până în prezent cerinţele fundamentale ale scrierii academice (cărţi de știinţă, studii în revistele de specialitate, rapoarte de cercetare, teze de doctorat, lucrări de licenţă) nu s-au schimbat. Au apărut unele tendinţe de adaptare și semiadaptare a unor cuvinte, anglicismele s-au înmulţit, limbajul de tinichea „s-a lăţit”, volumul lucrărilor de absolvire a studiilor universitare (licenţă, master) s-a redus. Consiliile facultăţilor au stabilit reguli prin care absolvenţii au fost scutiţi în prea mare măsură de efortul intelectual al scrierii academice. La Facultatea de Sociologie și Asistenţă Socială din cadrul Universităţii din București, spre exemplu, numărul de pagini maxim admis al lucrărilor de licenţă s-a redus de la 80 de pagini, în anul 2000, la 25 de pagini (10 000 – 12 000 de cuvinte), în prezent.

Informații suplimentare

Titlu

Manual de redactare in stiintele socioumane

Preț

ISBN

978-606-26-1338-9

Format

Academic

Pagini

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Manual de redactare in stiintele socioumane”