Introducere in studiul schimbarii organizationale

32,00 lei

Disponibil pentru precomandă

Precomandă Categorii: , , Cod: 202126Autor: Sfetcu LucianData apariție: 31-01-2022 Cuprins Răsfoiește

Descriere

Această lucrare este, într-o foarte mare măsură, rezultatul studiilor doctorale în domeniul sociologiei, finalizate cu susținerea tezei cu titlul „Dezvoltarea organizațională în cadrul organizațiilor non-profit” la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

În primele trei părți ale lucrării sunt prezentate și analizate principalele teorii din sfera studiilor organizațiilor și din domeniul dezvoltării organizaționale, tipurile principale de organizații și modurile în care acestea pot fi structurate, cât și modelele principale de schimbare organizațională.

Studiul de caz prezentat în ultima parte a lucrării studiază și încearcă să prezinte într-un mod cât mai autentic în care o organizație nonprofit, furnizor de servicii sociale, finanțată în mare măsură prin proiecte europene, reușește să se dezvolte, să gestioneze resurse financiare, materiale și umane într-un context foarte dinamic în care cererea de servicii sociale este ridicată, însă finanțarea nu este una constantă și predictibilă. Studiul arată impactul pe care îl are discontinuitatea finanțării proiectelor din domeniul social asupra unui ONG, dar și modul în care acesta reușește să gestioneze și să se adapteze acestor fluctuații. Rezultatul acestui studiu constă într-o mai bună înțelegere a obstacolelor cu care se confruntă o astfel de organizație, dar și într-un set de recomandări care pot fi puse în practică în vederea dezvoltării organizaționale și obținerii unui grad mai ridicat de eficiență și de independență.

Informații suplimentare

Titlu

Introducere in studiul schimbarii organizationale

Preț

ISBN

978-606-26-1472-0

Format

Academic

Pagini

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Introducere in studiul schimbarii organizationale”