Copilul si educatia in Uniunea Europeana

32,00 lei 28,80 lei

Categorii: , Cod: 12878Autor: Făiniși Florin, Făiniși Victor AlexandruData apariție: 01-01-2021 Cuprins Răsfoiește

Descriere

În cele mai multe state europene, legislaţia prevede că şcolile publice creează un program de educaţie individualizat pentru fiecare elev eligibil, conform standardelor naţionale. Mediul trebuie să fie adecvat la nevoile acelui copil şi cât mai puţin restrictiv. În general, se convoacă o echipă care urmează să proiecteze un plan de educaţie, echipă formată din părinţii copilului, precum şi cel puţin unul dintre profesorii care se ocupă cu educaţia permanentă a copilului, dar și un profesor de educaţie specială. Părinţii sunt consideraţi a fi membri egali ai echipei, împreună cu personalul şcolii. Pe baza rezultatelor evaluării complete de învăţământ, această echipă colaborează pentru a elabora un program de educaţie individualizat.

Informații suplimentare

Titlu

Copilul si educatia in Uniunea Europeana

Preț

ISBN

978-606-26-1294-8

Format

A5

Pagini

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Copilul si educatia in Uniunea Europeana”