Lansare de carte – Alexandru Jula, Ultimul romantic

09 decembrie
Lansare de carte – Alexandru Jula, Ultimul romantic

S-a lansat cartea biografică
„ALEXANDRU JULA, Ultimul romantic”
de Oana Georgescu, Editura PRO UNIVERSITARIA
Cartea care include şi un CD cu cele mai îndrăgite piese interpretate de-a lungul carierei de ALEXANDRU JULA

Duminică, 24 noiembrie la Târgul de Carte GAUDEAMUS, Sala «Mircea Sântimbreanu» a avut loc lansarea cărții „ALEXANDRU JULA, ULTIMUL ROMANTIC” (Editura PRO Universitaria), scrisă de jurnalista Oana Georgescu. Cartea, care numără peste 300 de pagini, este însoţită de un CD ce conţine 20 dintre cele mai reprezentative melodii interpretate de maestrul ALEXANDRU JULA de-a lungul celor aproape 60 de ani de carieră.

Evenimentul a fost un succes de casă şi datorită vedetelor care au ţinut să îi fie alături maestrului Jula la acest eveniment atât de special: Cornel Constantiniu, Stela Enache, Jolt Kerestely, Carmen Rădulescu, Ileana Sipoteanu şi Dumitru Lupu, Carmen Aldea-Vlad, Viorel Popescu, Octavian Ursulescu, grupul ALESIS (Alina şi Romeo Negoiasă), Daniel Gheorghe (director festival „Dan Spătaru” – Medgidia), Ioana Sandu, Marian Spânoche, Florin Apostol, Marian Stere, Dan Pascaru, actorul Nae Alexandru, scriitorul Aurel V. Zgheran ş.a.
Lansarea a fost urmată de o sesiune de autografe în prezenţa protagonistului şi a autoarei.

De la bucurie la agonie…
Alexandru Jula a fost jefuit chiar în timpul sedinţei de autografe!

A fost un veritabil succes, toate cărţile s-au vândut dar, atunci când se pregătea să sărbătorească succesul, artistul a amuţit la propriu… Deşi se afla lângă masa unde se dădeau autografe, borseta maestrului dispăruse…. Cu tot ce avea în ea! Cu bani, cu toate actele, trei telefoane, carduri bancare, biletul de tren (de întors la Galaţi) şi abonamentul gratuit de pensionar pe care-l avea pe CFR.

„A fost ceva copleşitor pentru domnul Jula, operat pe cord… Cu numai o zi în urmă, din cauza emoţiilor lansării avusese fibrilaţii, s-a simţit foarte rău. Si, în loc să ne bucuram de succesul cărţii, de prezenţa atator oameni care îl iubesc şi care au dorit să ia un autograf de la el, de artiştii care au ţinut să îl susţină, totul s-a prăbuşit… Nu am să uit prea curand amărăciunea şi deziluzia Maestrului Jula. Nu merita un ca asta! Păcatul e al hoţului!” – a spus autoarea Oana Georgescu.
„Incerc să uit cât mai repede acest ghinion, să îmi amintesc doar de frumuseţea evenimentului, de toţi cei care mi-au fost alături, colegi de breaslă, de prieteni, de familie. Am doar o singură rugăminte: dacă cineva îmi găseşte actele şi mai ales permisul de călătorie pe CFR, să mi le returneze. Chiar nu are ce face cu ele!” – a spus cu tristeţe artistul care, anul viitor, pe 24 iulie va împlini 80 de ani. Si tot la anul va sărbători 60 de ani de carieră.

Marele artist Alexandru Jula se va întâlni în acest week-end cu sibienii. Sâmbătă, 30 noiembrie, de la ora 18, la Casa de Cultura a Sindicatelor va avea loc spectacolul intitulat Ziua Muzicii Uşoare Româneşti de Altădată, editia a IV-a. La spectacolul prezentat de Octavian Ursulescu vor fi invitaţi Marina Voica, Stela Enache, Gabriel Dorobanţu, Marina Florea, Mihai Constantinescu, Adrian Daminescu, Carmen Trandafir, Daniel Iordăchioae. Alexandru Jula va susţine şi o şedinţă de autografe cu ocazia prezentării cărţii «Alexandru Jula, Ultimul romantic».
Aceasta se găseşte deja in librariile şi în punctele de vânzare ale cărţilor din toată ţara, cat si pe www.ujmag.ro si www.prouniversitaria.ro

CARTEA „ALEXANDRU JULA, Ultimul romantic” (Ed. PRO UNIVERSITARIA) este POVESTEA VIEŢII unui minunat OM şi CARIEREI unui mare ARTIST, demn reprezentant al muzicii uşoare româneşti.

Emoţionante sunt şi gândurile dedicate în carte, în exclusivitate lui ALEXANDRU JULA, de 60 de prieteni, colegi de breaslă, actori, compozitori, interpreţi, scriitori, directori de teatru şi de festival, oameni politici şi jurnalişti: Alexandru Arşinel, Stela Popescu, Florin Piersic şi Eugen Cristea, Prof.Univ.Dr. Adrian Cioroianu, interpreţii Marina Voica, Gabriel Dorobanţu, FUEGO, Cătălin Crişan, Silvia Dumitrescu, Aurelian Temişan, Natalia Guberna, Alina Mavrodin, Ileana Şipoteanu şi Ioana Sandu, Grupul “ALESIS” (Alina şi Romeo Negoiasă), interpretele de muzică populară Sofia Vicoveanca şi Elisabeta Turcu, textiera Carmen Aldea Vlad, tenorul Florin Georgescu, Daniel Gheorghe, Director al Festivalului Internaţional ”Dan Spătaru”, Sida Spătaru, de Ion Antonescu, Octavian Ursulescu, Dr. Florin Melinte – fost Director Teatrul Muzical „Nae Leonard”, Galaţi, compozitorii Jolt Kerestey, Horia Moculescu şi Dumitru Lupu, scriitorii Cornel Udrea, Aurel V. Zgheran şi Teodor Vasiliu ş.a.
CD-ul conţine piesele: CÂND LILIACUL VA-NFLORI DIN NOU/TE ŞTIU DE CÂND E LUMEA/VORBEŞTE-MI de IUBIRE/VIAŢA E UN CÂNTEC/ALERGÂND DUPĂ O STEA/TRIBUTUL IUBIRII/SOŢIA PRIETENULUI MEU/MI-AI ADUS IAR PRIMĂVARA/MĂ-NTORC la TINE/PAHARUL de ARGINT/PENTRU TINE/N-AM SĂ UIT NICICÂND IUBIREA/CINE EŞTI TU?/MĂ IUBEŞTE ŞI PE MINE CINEVA/PISICA NEAGRĂ/ÎNGER sau DIAVOL/BLESTEMUL MAMEI/MANGLITOR de CURSĂ LUNGĂ/IUBIRE TÂRZIE de TOAMNĂ/DOAMNE, MĂ FEREŞTE, DOAMNE! Printre semnatarii muzicii se numără compozitorii Dumitru Lupu Vasile Veselovschi, Vasile V. Vasilache, Ionel Tudor, Francisc Reiter. Versurile unora dintre melodii au fost scrise de Aurel Felea, Viorela Filip, Mihai Maximilian, George Mihalache sau Carmen Aldea Vlad.

Fotografii de GABI BOHOLŢ şi SEBASTIAN OROS

Detalii eveniment