Lansare carti Adrian Gorun

30 noiembrie
Lansare carti Adrian Gorun

Vineri, 6 iunie, Aula Universităţii „Constantin Brâncuşi” din Tg-Jiu a fost gazda generoasă ce a patronat lansarea a două apariţii editoriale remarcabile: „Repere normative ale modernizării învăţământului românesc (1864-1918)” şi „Regimul comunist din România şi legiferările din educaţie”.

Autorii, profesor universitar doctor Adrian Gorun şi conferenţiar universitar doctor Tiberiu Horaţiu Gorun, continuă, prin cele două lucrări, un amplu demers de analiză şi proiecţie ce vizează învăţământul românesc.

Noile titluri au fost recenzate în prezenţa unei asistenţe numeroase, universitari şi studenţi, de domnii profesori Dumitru Otovescu, Nicolae Brânzan şi Valentin Popa.

Cărţile au beneficiat de un editor tânăr şi selectiv, PRO UNIVERSITARIA, care şi-a onorat competenţa şi prestigiul prin prezenţa domnului director Marian Bârgău.

Finalul manifestării i-a aparţinut domnului profesor Adrian Gorun care a împărtăşit auditoriului motivaţiile şi argumentările continuării proiectului privitor la învăţământul românesc, ca un deziderat de stringentă actualitate.

Detalii eveniment

Categoria: Lansări de carte