Teoria generala a dreptului. Editie revizuita

35,00 lei 31,50 lei

Categorii: , Cod: 13580Autor: Luburici MomciloData apariție: 05-11-2021 Cuprins Răsfoiește

Descriere

Primul pas în studierea Teoriei generale a dreptului, ca şi a oricărei alte ştiinţe, constă în stabilirea obiectului ei. Determinarea obiectului unei ştiinţe este o sarcină complexă. Ea presupune, în primul rând, fixarea sferei fenomenelor cercetate. În al doilea rând, este necesar să se precizeze din ce unghi şi la ce nivel de generalitate sunt examinate aceste fenomene.
Astfel, va fi circumscris obiectul unei ştiinţe, se va elucida locul pe care aceasta îl ocupă în sistemul ştiinţelor şi diferenţierea ei faţă de alte ştiinţe. Sistemul ştiinţelor este format, după cea mai generală clasificare, din ştiinţele despre natură, ştiinţele despre societate şi ştiinţele despre gândire.
Teoria generală a dreptului este o ştiinţă despre societate, o ştiinţă socială, deoarece în sfera ei de preocupare intră studiul statului şi dreptului – fenomene ale vieţii sociale.

Informații suplimentare

Titlu

Teoria generala a dreptului. Editie revizuita

Preț

ISBN

978-606-26-1455-3

Format

Academic

Pagini

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Teoria generala a dreptului. Editie revizuita”