Drept procesual penal. Partea generala. Partea speciala

62,00 lei 55,80 lei

Stoc epuizat

Rezervă Categorii: , Cod: 2232021Autor: Magherescu DeliaData apariție: 31-12-2020 Cuprins Răsfoiește

Descriere

Prezentul curs universitar de Drept procesual penal se adresează atât studenţilor de la facultăţile de drept, care urmează cursurile specializării Știinţe Juridice, forma de învăţământ de zi și învăţământ la distanţă, cât și cursanţilor de la programele de studii universitare de masterat și doctorat, de la aceeași specializare și formă de învăţământ.
Acesta respectă programa analitică, abordând acele teme de interes pentru disciplina în cauză, teme teoretice ale părţii generale și părţii speciale ale dreptului procesual penal, precum și aspecte de practică judiciară din jurisprudenţa instanţelor de judecată din ţara noastră.
Sunt, astfel, avute în vedere noţiunile introductive privind dreptul procesual penal, precum participanţii în procesul penal, probele și mijloacele de probă, măsurile preventive, actele procesuale și procedurale, dar și instituţii specifice fazei de urmărire penală a procesului penal, noţiunea, obiectul și scopul urmăririi penale, principiile de bază ale urmăririi penale, competenţa și sesizarea organelor de urmărire penală.
De asemenea, o altă temă de interes major pentru acest curs universitar este judecata în primă instanţă, temă care abordează detaliat toate elementele definitorii, precum regulile de bază ale judecăţii cauzelor penale, părţile și ceilalţi participanţi la judecata cauzelor penale, actele de procedură specifice acestei faze procesuale, precum și hotărârile judecătorești pronunţate de instanţa de judecată.

Informații suplimentare

Titlu

Drept procesual penal. Partea generala. Partea speciala

Preț

ISBN

978-606-26-1267-2

Format

Academic

Pagini

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Drept procesual penal. Partea generala. Partea speciala”