„Perspective geografice în contextul schimbărilor globale”. Conferință internațională cu peste 160 de participanți

Peste 160 de geografi din ţară şi din străinătate şi specialişti din domenii conexe geografiei participă la Conferinţa Anuală a Societăţii de Geografie din România care are loc în perioada 2 – 5 iunie, la Focşani şi în mai multe localităţi din judeţul Vrancea, au informat organizatorii.

Potrivit Agerpres, conferinţa are ca temă generală „Perspective geografice în contextul schimbărilor globale”, dar va fi şi prilej de comemorare a 60 de ani de la moartea marelui geograf Simion Mehedinţi, născut la Soveja.

Participanţii vor putea lua parte la sesiuni de comunicări ştiinţifice, dar şi la aplicaţii practice în teren, alături de partenerii evenimentului, Universitatea din Bucureşti, Universitatea „Al. I. Cuza” Iaşi, Teatrul Municipal „Maior Gheorghe Pastia”, Liceul de Artă „Gheorghe Tattarescu” Focşani.

În cadrul sesiunii de comunicări ştiinţifice vor fi abordate aspecte ce ţin de contribuţia cercetărilor geografice la elaborarea strategiilor naţionale de adaptare la schimbările climatice, la efectul acestor schimbări asupra zonei arctice, analize geopolitice privind conflictul din Ucraina până la aspect de regenerare rurală, percepţia şi valorificarea unor branduri identitare, precum Ţara Vrancei sau Ţara Abrudului, precum şi posibilităţile de valorificare ale potenţialul turistic natural şi antropic din diferite zone ale ţării, conservarea naturii sau concluzii desprinse în urma unor expediţii geografice în ţară şi străinătate.

Sâmbătă, participanţii vor putea lua parte al o aplicaţie de teren, „Pe urmele savantului Simion Mehedinţi”, care şi-a propus să evidenţieze caracteristicile geografice şi particularităţile istorice ale Vrancei pe traseul Focşani – Valea Sării – Vrâncioaia – Păuleşti – Bârseşti – Vidra – Soveja – Mărăşti – Varniţa – Mărăşeşti – Pufeşti – Focşani. Duminică, participanţii sunt invitaţi la o a doua aplicaţie de teren, „Particularităţile geografice ale sectorului subcarpatic al Milcovului”, pe traseul Focşani – Mera – Reghiu – Andreiaşu de Jos (Focul Viu).

Conferinţa este organizată de Societatea de Geografie din România, prin filiala Vrancea, sub egida Ministerului Educaţiei şi cu sprijinul Consiliului Judeţean Vrancea, Primăriei Municipiului Focşani, Inspectoratului Şcolar Judeţean Vrancea, Muzeul Vrancei şi Ateneul Popular „Maior Gheorghe Pastia” Focşani, Colegiul Naţional „Unirea” Focşani, Fundaţia Cultural – Ştiinţifică „Simion Mehedinţi – Mioriţa” Soveja.

Societatea de Geografie din România a fost înfiinţată de Regele Carol I, în anul 1875, iar primul eveniment major în Vrancea a avut loc în anul 1931, la iniţiativa savantului Simion Mehedinţi.