Lansare carte Thomas Kuhn – Despre revolutie si paradigma in dezvoltarea stiintei

04 decembrie

În data de 20 septembrie 2014 la Universitatea „Ovidius” Constanţa a avut loc lansarea volumului THOMAS KUHN – DESPRE REVOLUŢIE ŞI PARADIGMĂ ÎN DEZVOLTAREA ŞTIINŢEI, coordonatori Angela Botez, Henrieta Anişoara Şerban, Oana Vasilescu, Marius Augustin Drăghici, Gabriel Nagâţ.

Acest volum este al şaptelea dintr-o serie începută în 1978 la Editura Academiei Române. Cele şase volume sunt prezentate pe coperta a patra a volumului de faţă.

În anul 2014 am avut bucuria ca Seria volumelor de Filosofia Ştiinţei să fie preluată de o altă editură de mare importanţă pentru cărţile de ştiinţă, dar şi de filosofia şi istoria ştiinţei – Editura Pro Universitaria –, sub ediga unui mecena cunoscut pentru cărţi şi reviste de filosofia ştiinţei, prof. univ. dr. gen.-(r) Vasile Cândea, Preşedintele Academiei Oamenilor de Ştiinţă din România şi sub egida Secţiei de Filosofie, Psihologie, Teologie şi Jurnalism, Preşedinte prof. univ. dr. Angela Botez.

Această lucrare fundamentală a fost lansată la Sesiunea de toamnă a Academiei Oamenilor de Ştiinţă din România intitulată „Omul şi natura”. Secţia de Filosofie, Psihologie, Teologie şi Jurnalism a Academiei Oamenilor de Ştiinţă din România a avut în program prezentarea volumului de către diferiţi autori, după care a urmat lansarea propriu-zisă. Au luat cuvântul coordonatorii volumului, reprezentanţii editurii – Dana Căpriceru şi Marian Bârgău, membri ai Secţiei şi alţi invitaţi între care îi menţionăm pe Mărgărit Pavelescu MT şi Victor Botez, MO.

Au participat: conducerea AOŞR, prof. univ. dr. gen.-(r) Vasile Cândea, Preşedintele Academiei Oamenilor de Ştiinţă din România, prof. univ. dr. Doru Sabin Delion, secretarul ştiinţific AOŞR, prof. univ. dr. Alexandru-Adrian Badea, vice-Preşedintele AOŞR, prof. univ dr. ambasador Constantin Vlad, membru în Consiliul Onorific, prof.univ.dr. Victor Ciupină, Preşedintele Filialei AOŞR Constanţa, membri ai Secţiei, reprezentanţii editurii şi alţi invitaţi.

Deşi lucrarea pe care o propunem se adresează în primul rând specialiştilor în domeniu, tematica abordată acoperă un spectru de interese cognitive suficient de extins pentru a se dovedi accesibilă şi unui public-ţintă mai larg, îndeosebi cadrelor didactice şi studenţilor din domeniul ştiinţelor şi filosofiei, în măsura în care preocupările specifice îi poartă spre reflecţii cu tentă filosofică pe tema evoluţiei gândirii de tip ştiinţific.

Detalii eveniment

Categoria: Lansări de carte