Marturii si marturisiri 1945-2020

56,00 lei 50,40 lei

Categorii: , Cod: 13227Autor: Chelcea SeptimiuData apariție: 24-05-2021 Cuprins Răsfoiește

Descriere

Sfârșitul celui de-Al Doilea Război Mondial, abolirea monarhiei, instaurarea republicii, democraţia populară sub Gheorghe Gheorghiu-Dej și Nicolae Ceaușescu, prăbușirea comunismului, construcţia democraţiei de tip occidental, aderarea la NATO și Uniunea Europeană, criza sanitară și economică provocată de pandemia COVID-19: aceste evenimente social-istorice au marcat parcursul celor 80 de ani ai vieţii mele. Despre aceste evenimente și despre „amănuntul biografic” depun mărturie. Nu încerc să adun pietricele și fire de nisip pentru a-mi ridica un soclu. Am păcatele mele. Și nu puţine. Îmi atribui, totuși, calitatea de a nu fi trădat condiţia de profesor, chiar după ce vârsta m-a despărţit de catedra universitară.

În descrierea dinamicii vieţii, așa cum precizează profesoara de psihologie Lea R. Pulkkinen de la Universitatea din Jyyäskylä (Finlanda), s-au conturat trei direcţii principale: Psihologia evoluţiei personalităţii pe parcursul vieţii (lifespan psychology), Sociologia reconstrucţiei personalităţii pe parcursul vieţii (life-course sociology) și genetica comportamentului (behavior genetics) (Pulkkinen, 2000, p. 261).

Îmi voi prezenta parcursul vieţii în paradigma sociologică, apreciind că aceasta pune în lumină mai clar influenţa contextului social-istoric asupra fiecărui stadiu al dezvoltării personalităţii.

Informații suplimentare

Titlu

Marturii si marturisiri 1945-2020

Preț

ISBN

978-606-26-1369-3

Format

Academic

Pagini

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Marturii si marturisiri 1945-2020”