Drept financiar si fiscal. Manual practic. Curs universitar

37,00 lei 33,30 lei

Categorii: , Cod: 12890Autor: Flavia-Lucia GhenceaData apariție: 07-01-2021 Cuprins Răsfoiește

Descriere

Cuvântul „finanțe” s-a răspândit în Franța în urmă cu două secole, având înțelesul de bani şi venituri publice destinate cheltuielilor statului. Acest concept s-a format şi a evoluat din limba latină, din expresia „financia pecuniaria”, care însemna a încheia o tranzacție patrimonială prin plata unei sume de bani.

BIBLIOGRAFIE

Apostol  Tofan  Dana,  Drept  administrativ, vol  I, ed. a II-a, Editura C.H. Beck,

București, 2008.

Emil Bălan, Drept financiar, Editura All Beck, Bucureşti, 1999.

Gabriel Boroi (coord.), Codul de procedură civilă comentat şi adnotat, Editura All

Beck, Bucureşti, 2015.

Lucia Emilia Cătană, Principiile  bunei guvernări – Evoluții europene și studii

comparative, Editura Universul Juridic, București 2009.

Emil Cernea, Emil Molcuț, Istoria statului şi dreptului românesc, Casa de editură şi presă „Şansa” SRL, Bucureşti, 1992.

Ioan Condor, Drept financiar şi fiscal român, Editura Fundației „România de Mâine”, Bucureşti, 2002.

Ioan  Condor, Radu Stancu, Drept  financiar şi fiscal român, Editura  Fundației

„România de Mâine”, Bucureşti.

Ioan  Condor şi alții, Drept financiar, bugetar şi fiscal, vol. I, Editura  „Condor

Consulting&Taxation”, Bucureşti, 2003.

Ioan Condor, Drept financiar, R.A. „Monitor Oficial” Bucureşti, 1994.

Ioan Condor, „Procedurile de control şi de jurisdicție ale Curții de Conturi”, Revista Controlul economic-financiar, editată de „Tribuna economică”, Bucureşti, nr. 1 şi 2/1997.

Ioana Maria Costea, Drept financiar, note de curs, Editura Hamangiu, București,

2013.

Elena Dobre, Buget şi trezorerie publică, Editura „Ex Ponto”, Constanța, 2003.

Elena Dobre, Control financiar, expertiză şi audit, Editura Ex Ponto, Constanța, 2003. Ion Florea, Radu Florea, Controlul economico-financiar, C.E.C.C.A.R. Bucureşti, 2000. Ioan Gliga, Drept Financiar Public, Editura Humanitas, Bucureşti, 1998.

Ioan Gliga, Drept financiar public, Editura All, Bucureşti, 1994.

Ioan Gliga, Gh. Gilescu, P. Oncescu, Drept financiar, Editura Didactică şi Pedagogică,

București, 1981.

Flavia Ghencea, „Aspecte cu privire la organizarea şi funcționarea Curții de Conturi”, în vol. Global Democracy and National Identity, Târgu Mureș, 2014.

Simona Gherghina, Drept financiar public, Editura C.H. Beck, București, 2019.

Iorgovan Antonie, Tratat de drept administrativ, vol. I, ed. a IV-a, Editura All Beck,

București, 2005.

Costin Kirițescu, Moneda, mică enciclopedie, Editura  Ştiințifică şi Enciclopedică, Bucureşti, 1982.

Costin Kirițescu, Idei contemporane în acţiune, Editura Enciclopedică, Bucureşti, 1996.

Ioan Lazăr, Dreptul finanțelor publice, Editura Universul Juridic, București, 2013.

Ioan Lazăr, Jurisdicții administrative în materie financiară, Editura Universul Juridic,

București, 2011.

George Leon, Elemente de ştiinţă financiară, vol. II, Editura Cartea Românească, Bucureşti, 1930.

Tudor Marian, Drept bugetar şi fiscal, Editura „Pământul”, Piteşti, 2004.

Gheorghe Matei, Alexandru Negrea, Finanţe publice, Editura Ex Ponto, Constanța,

2001.

Gheorghe Matei, Finanţe generale, Editura „Mondo”, Craiova, 1994.

Mircea  Ştefan  Minea,  Cosmin  Flavius  Costaș,  Dreptul  finanţelor publice,  Editura

Universul Juridic, București, 2011.

Mircea  Ştefan  Minea,  Regimul  juridic  al  finanţelor  publice  în  România,  Editura

Argonaut, Bucureşti, 1998.

Paula Cornelia Mitran, Metoda controlului financiar, Editura Europolis, Constanța,

2003.

Tatiana Moşteanu, Finanţe, Editura Economică „Preuniversitaria”, 2002.

Narcisa   Roxana   Moşteanu,   Impozite   şi   taxe   2000-2001,   Editura   Economică, Bucureşti, 2001.

Liviu  Pop,  Drept  civil.  Teoria  generală  a  obligaţiilor.  Tratat,  Editura  Fundației

„Chemarea”, Iaşi, 1996.

Popa Nicolae (coord.), Teoria generală a dreptului, caiet de seminar, Editura C.H.

Beck, București, 2018.

Constantin Dragoş Popa, Executarea silită a creanţelor bugetare, Editura Lumina

Lex, Bucureşti, 2000.

Constantin Dragoş Popa, Adrian Fanu Moca, Drept financiar, Editura Lumina Lex,

Bucureşti, 2003.

Petre Popeangă, Controlul financiar contabil, Editura Tribuna Economică, Bucureşti,

1999.

Corneliu  Liviu Popescu, Autonomia locală şi integrarea europeană, Editura ALL

BECK, Bucureşti, 1999.

Luminița Ristea, Finanţe publice. Fiscalitate, Editura Muntenia, Constanța, 2003. Leontin Stanciu, Eugeniu Merce, Liliana Stanciu, Finanţe publice, volumul I, Editura

Academiei Forțelor terestre, Sibiu, 2001.

Radu  Stancu, Drept financiar public, Editura Fundației „România de Mâine”, Bucureşti, 1998.

Dan Drosu Şaguna, Drept financiar, Editura Universul Juridic, Bucureşti, 2017.

Dan Drosu Şaguna, Simona Iliescu, Dan  Coman Şova,  Procedură fiscală, Editura

Oscar Print, Bucureşti, 1996.

Dan Drosu Şaguna, Drept financiar şi fiscal, volumul II, Universitatea Independentă

„D. Cantemir”, Bucureşti, 1992.

Dan Drosu Şaguna, Drept bancar şi valutar, Editura Proarcadia, Bucureşti, 1994. Marian Tudor, Drept bugetar şi fiscal, Editura Pământul, Piteşti, 2004.

Iulian Văcărel, Finanţe publice, Editura Didactică şi Pedagogică R.A., Bucureşti, 2002. Savelly Zilberstein, Viorel Mihai Ciobanu, Tratat de executare silită, Editura Lumina

Lex, Bucureşti, 2001.

Savelly  Zilberstein,  Viorel  Mihai  Ciobanu,  Ioan  Băcanu,  Drept  procesual  civil.

Executarea silită, Editura Lumina Lex, Bucureşti, 1996.

Informații suplimentare

Titlu

Drept financiar si fiscal. Manual practic. Curs universitar

Preț

ISBN

978-606-26-1308-2

Format

Academic

Pagini

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Drept financiar si fiscal. Manual practic. Curs universitar”