Infractiunile privind traficul ilicit de droguri. Monografie

35,00 lei

Categorii: , Cod: 14223Autor: Andrei NastasData apariție: 17-06-2022 Cuprins Răsfoiește

Descriere

Studiul cadrului juridico-penal cu privire la circulația ilegala a drogurilor se impune din motive practice, deoarece Republica Moldova și-a modificat cadrul normativ in aceasta materie.

In cadrul lucrarii sunt supuse analizei și interpretarii infracțiunile legate de circulația ilegala a drogurilor, prin prisma elucidarii semnelor conținutului normativ al acestora. Un rol aparte ii revine și interpretarilor oferite de instanțele de judecata in materia infracțiunilor privind traficul ilicit de droguri. In prim plan, s-a pus accentul pe Hotararea Explicativa a Plenului Curții Supreme de Justiție a Republicii Moldova nr. 2 din 26.12.2011 – ,,Cu privire la practica judiciara de aplicare a legislației penale ce reglementeaza circulația drogurilor, etnobotanicelor sau analoagelor acestora și a precursorilor”.

Lucrarea este adresata atat studenților instituțiilor superioare de invațamant, pentru instruirea in materia incadrarii juridice a infracțiunilor de circulația ilegala a drogurilor, cat și lucratorilor practici, pentru asigurarea formarii profesionale continue.

Studiul este elaborat in baza legislației Republicii Moldova.

Informații suplimentare

Titlu

Infractiunile privind traficul ilicit de droguri. Monografie

Preț

ISBN

978-606-26-1542-0

Format

Academic

Pagini

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Infractiunile privind traficul ilicit de droguri. Monografie”

Adresa ta de email nu va fi publicată.