31,00 lei

Disponibil pentru precomandă

Precomandă Categorii: , , Cod: 12132021Autor: Vasile CristescuData apariție: 31-01-2022 Cuprins Răsfoiește

Descriere

Dumitru Stăniloae (1903-1993) și Urs von Balthasar (1905-1988) fac parte dintre cei mai importanți teologi ai secolului XX, unul român ortodox, celălalt romano-catolic. În opera lor voluminoasă Părinții Bisericii ocupă un loc însemnat. La simpozionul științific care a reunit teologi români și germani la Facultatea de Teologie din București, sunt tratate învățătura despre Dumnezeu, despre creație, liturghia cosmică, antropologie și mistagogie, forme de gândire. Lângă Stăniloae și Balthasar stă în centru Sfântul Maxim Mărturisitorul (580-662), unul din marii Părinți ai Bisericii. Simpozionul a fost sprijinit de Patriarhia Bisericii Ortodoxe Române și Arhiepiscopia din Freiburg im Breisgau.

Informații suplimentare

Titlu

Preț

ISBN

978-606-26-1450-8

Format

Academic

Pagini

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Dumitru Staniloae și Hans Urs von Balthasar despre Parintii Bisericii (Sfantul Maxim Marturisitorul)”