Scurta incursiune in esenta macroeconomiei. Editie revizuita si tradusa

Scurta incursiune in esenta macroeconomiei. Editie revizuita si tradusa

Autor(i): Oana Simona Caraman-Hudea

31 lei

cumpara Introdu numarul si te sunam noi

Prezenta lucrare este dedicată tuturor celor interesați în deprinderea unor cunoștințe fundamentale în sfera economiei, privită din perspectivă națională, indiferent dacă aceștia se află în postura de studenți în științe sociale sau sunt doar persoane dornice să înțeleagă mecanismele de funcționare ale unei economii. Conținutul lucrării este redat în mod sintetic și clar structurat, fiind împărțit în unsprezece capitole, distincte unele de alte, dar interconectate în același timp. Dacă primele două capitole creionează o imagine de ansamblu, prin reliefarea teoriilor centrale ale gândirii economice moderne, următoarele opt capitole tratează variabile economice cheie, precum cererea și oferta agregată, la nivel de bunuri și servicii, forță de muncă și monedă, șomajul și inflația, dar și instrumente de politică macroeconomică, ce pot fi utilizate de autoritățile abilitate, în funcție de etapa ciclului economic, în vederea susținerii unei evoluții economice favorabile. În cele din urmă, dar nu mai puțin important, cel de-al unsprezecelea capitol este dedicat unei abordări ceva mai aplicate a anumitor aspecte teoretice descrise anterior, prin prisma a trei modele macroeconomice de bază binecunoscute, urmărindu-se crearea unei viziunimai realiste, prin unificarea informațiilor deja acumulate.

Carti din aceeasi categorie