Mecanica fluidelor. Editia a II-a, revazuta si adaugita

Autor(i): Cristian Tsakiris

20 lei

precomanda

Mecanica fluidelor este in legatura foarte stransa cu fenomenele naturii și constituie partea aplicativa preponderenta in instalațiile care vehiculeaza fluide. Mișcarea apei și a aerului nu se produc instantaneu datorita inerției acestora, lasand loc acțiunilor de reducere a impactului uneori devastator. Cunoașterea acestui domeniu conduce la apropierea de performanțele industriale posibile și la comuniunea cu natura.

Conținutul acestui curs poate fi considerat de complexitate medie, in dorința de a fi accesibil fara a neglija formarea teoretica și aplicativa aferenta domeniului. Prin parcurgerea noțiunilor și exemplelor expuse, se formeaza bazele proiectarii industriale iar aplicația la instalația de epurare a apei dezvolta abilitatea de rezolvare a problemelor ecologice de natura hidrologica.

Cartea a fost gandita pentru a putea fi asimilata de studenți prin studiu individual, in condițiile unei palete de activitați diversificate a acestora in perioada invațarii.

Carti din aceeasi categorie