Maiorescu. Primul secol din eternitate

Format: A5

Disponibilitate: in stoc

Maiorescu. Primul secol din eternitate

Ed. coord. de(i): Urs Iosif R.

20 lei

cumpara Introdu numarul si te sunam noi

S-a scurs un secol de cand Titu Maiorescu a trecut in Eternitate, insa, in lumina perena a acestui nume, continua sa straluceasca o viata marcata de biruinte, dar si de dezamagiri, o opera faurita cu migala unui bijutier al gandurilor si – mai presus de toate – Spiritul maiorescian, inscris in coordonatele Inteligentei, Adevarului si Credintei in viitorul neamului sau.

Volumul de fata reuneste studii ale unor distinsi acade- micieni si profesori universitari, care au abordat, din multiple perspective, biografia si opera lui Titu Maiorescu, reprezentand un bine-venit aport la valorificarea mostenirii spirituale lasate posteritatii de catre un remarcabil indrumator si artizan al culturii romanesti moderne.

Universitatea Titu Maiorescu

Carti din aceeasi categorie