Expertiza contabila.Aspecte teoretice, studii de caz, teste grila.Editia a- II-a revazuta si adaugita

Cod: 11110

ISBN: 978-606-26-0885-9

Editura: Editura Pro Universitaria

Data aparitiei: 03-2018

Colectia: Cursuri universitare

Pagini: 142

Format: Academic

Disponibilitate: in stoc

Autor(i): Matei Nicoleta Cristina , Tole Marin

20 lei

cumpara Introdu numarul si te sunam noi

Expertiza contabila presupune efectuarea unei lucrari de cercetare a unor fapte sau situatii de natura economico-financiara, solicitate fie de organele judiciare, fie de persoane fizice sau juridice in vederea solutionarii unor cauze ori pentru a stabili adevarul si legalitatea in raporturile lor de activitate. Expertizele contabile sunt efectuate de persoane care au calitatea de expert contabil, calitate dobandita in conditiile legii. Expertii contabili intocmesc cate un raport pentru fiecare expertiza in care prezinta si argumenteaza concluziile lor privind obiectivele fixate de solicitanti.

Lucrarea de fata prezinta aspectele teoretice referitoare la efectuarea expertizelor contabile judiciare si extrajudiciare, la intocmirea rapoartelor de expertiza contabila, necesitatea si rolul auditului de calitate, precum si la deontologia expertului contabil, completate de aspectele practice descrise in studiile de caz. Mentionam ca studiile de caz sunt inspirate din activitatea expertilor contabili, insa datele de identificare ale expertilor si partilor sunt ipotetice.

Autorii

Carti din aceeasi categorie