Criminologie teoretica si aplicata. Editia a V-a, revazuta si adaugita

Criminologie teoretica si aplicata. Editia a V-a, revazuta si adaugita

Autor(i): Sandu Florin , Gheorghe-Iulian Ionita

40 lei

cumpara Introdu numarul si te sunam noi

Lucrarea se adresează (în primul rând) studenţilor care doresc să îmbrăţişeze cariera juridică, absolvenţilor care urmează o formă de pregătire postuniversitară, specialiştilor în domeniu (profesori, magistraţi, avocaţi, jurişti, etc.) şi (nu în ultimul rând) tuturor acelora care doresc să-şi îmbogăţească cultura generală. Structura lucrării este clasică – caracteristică unui manual de drept –, prezentată în trei părţi principale. În prima parte – „Cercetarea criminologică” – sunt prezentate unele consideraţii generale privind criminologia ca ştiinţă; obiectul, scopul, funcţiile şi definiţia criminologiei, precum şi metodologia cercetării criminologice. În partea a doua – „Etiologia criminalităţii” – sunt analizate principalele teorii ale cauzalităţii, geneza criminalităţii şi reacţia socială. Partea a treia – „Tipologii infracţionale” – este consacrată noilor forme de manifestare a criminalităţii: terorismul, frauda bancară, spălarea banilor, traficul de droguri şi criminalitatea informatică.

Carti din aceeasi categorie