Copilul si educatia in Uniunea Europeana

Copilul si educatia in Uniunea Europeana

Autor(i): Victor Alexandru Fainisi , Florin Fainisi

32 lei

cumpara Introdu numarul si te sunam noi

În cele mai multe state europene, legislaţia prevede că şcolile publice creează un program de educaţie individualizat pentru fiecare elev eligibil, conform standardelor naţionale. Mediul trebuie să fie adecvat la nevoile acelui copil şi cât mai puţin restrictiv. În general, se convoacă o echipă care urmează să proiecteze un plan de educaţie, echipă formată din părinţii copilului, precum şi cel puţin unul dintre profesorii care se ocupă cu educaţia permanentă a copilului, dar și un profesor de educaţie specială. Părinţii sunt consideraţi a fi membri egali ai echipei, împreună cu personalul şcolii. Pe baza rezultatelor evaluării complete de învăţământ, această echipă colaborează pentru a elabora un program de educaţie individualizat.

Carti din aceeasi categorie