Combaterea infractiunilor de coruptie la nivel national si european

Combaterea infractiunilor de coruptie la nivel national si european

Autor(i): Maria Georgiana Teodorescu

45 lei

cumpara Introdu numarul si te sunam noi

Prezenta lucrare este una de referința in domeniul cercetarii științifice oferind o perspectiva de ansamblu asupra corupției și a impactului acesteia in organizarea și funcționarea relațiilor sociale. Analiza facuta asupra legislației statelor membre in materia luptei anticorupție este deosebit de ampla și relevanta, incluzand atat aspecte de drept penal cat și de drept procesual penal. Totodata, numarul de state supus analizei este cuprinzator, lucrarea urmarind atat legislația unor țari din care s-a inspirat legislația romaneasca (Franța, Italia, Germania) cat și a altor state, cu indici foarte buni in materia luptei anticorupție. Lucrarea ofera raspunsuri relevante la intrebari precum: unde și cand a aparut coruptia, care sunt elementele psihologice care au determinat savarșirea unor astfel de infracțiuni, care este politica anticorupție in context european și care sunt structurile de lupta anticorupție, cum sunt prevazute și pedepsite principalele infracțiuni de corupție in Romania și in alte state membre UE, precum și care sunt trasaturile luptei anticorupție din aceste state.

(prof.univ.dr. ALEXANDRU BOROI)

Carti din aceeasi categorie