Analiza matematica. Note de curs

Analiza matematica. Note de curs

Autor(i): Radu Miculescu

50 lei

cumpara Introdu numarul si te sunam noi

Prezenta lucrare constituie notele cursului de Analiza Matematica pe care l-am predat,incepand cu anul 2002, studentilor din cadrul primului an al Facultatii de Matematica si Informatica a Universitatii din Bucuresti, curs care se intinde pe durata a doua semestre. Sunt prezentate, la un nivel de abstractizare (relativ) scazut, notiunile elementare de Analiza Matematica pe care trebuie sa le posede un viitor matematician.

Fiind un curs de baza, principalul sau scop este acela de a oferi un fundament adecvat cursurilor de Analiza Matematica care se vor studia ulterior (Teoria Masurii, Analiza Complexa, Analiza Functionala si Analiza Numerica). Tocmai de aceea am avut grija sa mentionez de fiecare data modul in care va interveni fiecare notiune in cursurile mai sus mentionate. Notele istorice au la baza informatiile care se gasesc la adresa: http://www.gap-system.org/˜history/BiogIndex.html .

Conf. univ. dr. habil. Radu Miculescu

Carti din aceeasi categorie