Teste grila pentru examenul de licenta la specializarea Economie si afaceri internationale

Cod: 88822

ISBN: 987-973-129-840-5

Editura: Editura Pro Universitaria

Data aparitiei: 04-2011

Colectia:

Pagini: 204

Format: Academic 17x24

Disponibilitate: rezervare

Autor(i): Virgil Adascalitei , Olaru Octavian-Liviu , Georgeta Ilie , Musetescu Adina , Cosea Mircea , Constanta Aurelia Chitiba , Daniel Mihail Sandru

25 lei

Rezultatele remarcabile obtinute in cadrul procesului de pregatire profesionala specifica studentilor Facultatii de Relatii Economice Internationale, de la Universitatea Crestina "Dimitrie Cantemir" - Bucuresti - reflectate, printre altele, prin cei peste 1000 de absolventi care au obtinut diploma de licenta, in decursul celor noua ani de functionare a acesteia, au condus la intrunirea cerintelor necesare acreditarii Facultatii si la dobandirea, pe aceasta baza, a dreptului de a organiza examenul de licenta pentru viitorii absolventi, potrivit unei metodologii proprii, in cadrul prestigioasei noastre universitati.

Urmarind sa asigure din vreme viitorilor absolventi ai facultatii un material didactic cat mai util in pregatirea probei scrise a examenului de licenta, din sesiunea iulie 2009, editia volumului de fata - revazuta si adaugita - reuneste, sub forma de teste-grila, peste 900 de intrebari, grupate pe patru sectiuni - Economie mondiala, Economia integrarii europene, Comert international si politici comerciale, Tehnica operatiunilor de comert exterior -, vizand cele mai relevante aspecte definitorii specifice "Economiei si afacerilor internationale".

Intrebarile astfel formulate - cu cate patru variante de raspuns, dintre care una singura este corecta - vor permite celor interesati ca, dupa aprofundarea continutului intregii bibliografii, stabilita si comunicata anticipat, sa-si poata verifica nivelul de pregatire si, totodata, sa-i familiarizeze cu acest sistem modern - eficient, transparent si impartial - de sustinere a probei scrise la examenul de licenta. Posibilitatea autoevaluarii nivelului de pregatire a candidatilor pentru licenta este asigurata prin prezentarea, in ultima parte a acestui volum, a raspunsurilor corecte la intrebarile cuprinse in lucrare, prezentate  corespunzator celor patru sectiuni.

Adresand sincere multumiri colectivului de autori ai acestei inedite si complexe lucrari - Prof. univ. dr. Mircea Cosea, Prof. univ. dr. Gheorghe Hurduzeu, Prof. univ. dr. Gheorghe Caraiani, Prof. univ. dr. Liviu Olaru, Conf. univ. dr. Constanta Chitiba, Conf. univ. dr. Georgeta Ilie -, precum si celor implicati in tehnoredactarea acesteia - Lect. univ. dr. Cezar Militaru si Asist. univ. drd. Oana Mionel -, ne exprimam, totodata, speranta ca volumul de "Teste-grila…" se va inscrie ca un real ghid in pregatirea examenului de licenta.

Le uram deplina reusita candidatilor ce se vor inscrie pentru confirmarea pregatirii lor temeinice, in acest moment al finalizarii studiilor universitare.

Prof. univ. dr. Virgil Adascalitei

Decanul Facultatii de Relatii Economice Internationale

Universitatea Crestina "Dimitrie Cantemir"

Carti din aceeasi categorie